Programu nie ma, bo nie ma go w ramówce

- autor: admin

Z Pawłem Nowackim, współautorem i wydawcą programu „Warto rozmawiać”, rozmawia Maciej Walaszczyk

Trochę się pogubiłem, więc zapytam wprost: „Warto rozmawiać” będzie w wiosennej ramówce telewizyjnej Jedynki czy nie?
– Programu prowadzonego przez Jana Pospieszalskiego nie ma na antenie już od dwóch tygodni. W czwartek otrzymałem jasną i czytelną wiadomość od pani dyrektor Iwony Schymalli, że nie będzie już programu „Warto rozmawiać” w TVP, gdyż… nie ma programu „Warto rozmawiać” w ramówce.

To ciekawe uzasadnienie. Na jakich podstawach oparte były przypuszczenia, że program będzie istniał i jest szansa na jego kontynuację.
– O to, by program kontynuował swój cykl, zabiegaliśmy od grudnia, gdy pani dyrektor Schymalla poinformowała nas, że od marca nie jesteśmy wpisani do ramówki. Wtedy uzasadniała to w ten sposób, że jest to decyzja polityczna i w związku z tym ona jako dyrektor TVP 1 nie ma na to wpływu. Dlatego radziła, byśmy w tej sprawie interweniowali u ówczesnych prezesów Telewizji Polskiej.

Prezesów kojarzonych wtedy z SLD…
– Tak, a więc prezesów Bogusława Piwowara i Pawła Palucha. Jak się okazało w tym czasie, w naszej sprawie toczyła się gra. Oni jako członkowie zarządu tłumaczyli, że kontynuację programu by zaakceptowali, ale nie da rady, bo przecież został wykreślony z marcowej ramówki, a od pani Schymalli nie wpłynął nawet wniosek, by został do niej wpisany. Tymczasem dyrektor TVP 1 sama wyjaśniała, że napisałaby taki wniosek, gdyby była szansa na zatwierdzenie go przez zarząd. Sugerowała przy tym, że programu ma nie być z winy prezesów kojarzonych SLD.

Długo panów tak zwodzono?
– Ten rodzaj gry w kotka i myszkę toczył się dość długo m.in. dlatego, że zakomunikowano nam, byśmy zaproponowali jakiś nowy program, którego prowadzącym będzie Jan Pospieszalski i który miał zyskać przychylność prezesów.

Co to miało być?
– W skrócie cały projekt polegał na tym, że Jan Pospieszalski miał jeździć po Polsce i pokazywać problemy tej Polski prowincjonalnej – gminnej i powiatowej. Ale już w studiu dyskutować o nich z przedstawicielami władzy, politykami, urzędnikami jako o problemach ukazujących stan całego państwa. W momencie, w którym osiągnęliśmy z Biurem Programowym porozumienie w sprawie jego charakteru i konwencji, w jakiej będzie realizowany, okazało się, że dyrektor Schymalla nie wyraża zgody na jego realizację, bo żąda kontynuacji programu „Warto rozmawiać”. Jednak przypominam, w tym samym czasie nie chciała złożyć w tej sprawie stosownego wniosku o wpisanie go do ramówki, tłumacząc, że z powodów politycznych… nie chciał go ówczesny zarząd telewizji.

Ale na chwilę pojawił się związany z PiS zarząd Przemysława Tejkowskiego i Romualda Orła? Podobno wówczas „Warto rozmawiać” miało wrócić?
– Tak, w tym czasie podjął on nawet uchwałę w sprawie przywrócenia programu na antenę i dokładnie w tym czasie pani Schymalla oświadczyła, że nie godzi się na program ze względu na naciski polityczne w tej sprawie, którym ona nie ulegnie.

A jak już po kilku dniach ten zarząd upadł?
– To tłumaczyliśmy: pani dyrektor, skoro uważała pani, że były przez te kilka dni naciski polityczne, to teraz ta przeszkoda została usunięta. Nie ma ani tych potwornych ludzi z SLD, ani z PiS, więc chyba już można, a pełniącym obowiązki prezesa jest „apolityczny” Juliusz Braun. Wtedy okazało się, że programu nie będzie, bo nie ma go w ramówce.

A więc kwadratura koła?
– „Paragraf 22” – nie ma nas, dlatego że nas nie ma, a dokładnie dlatego – chcę to wyraźnie powiedzieć – że osobiście pani dyrektor Iwona Schymalla zdecydowała, by program „Warto rozmawiać” został zlikwidowany. Tak samo jak zdecydowała o zdjęciu z anteny „Misji specjalnej”, programu Bronisława Wildsteina, usunięciu Jacka Karnowskiego z kierownictwa „Wiadomości”. Po niecałym roku od katastrofy smoleńskiej w telewizji publicznej nie ma żadnego programu, który mówiłby o tym, w cieniu czego żyjemy przez cały czas. Zawdzięczamy to z całą pewnością pani dyrektor Iwonie Schymalli.

Dziękuję za rozmowę.

źródło: Nasz Dziennik

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: